• Rybki na facebook
  • Rybki na Twitter

Lekcja Pawełka o tym jak karmić rybki

rybki akwariowe i my

Jak dobrać odpowiedni pokarm dla ryb?

Przy doborze pokarmu dla ryb akwariowych warto zaczerpnąć trochę wiedzy i zasięgnąć języka na temat ryb które zamierzamy karmić. W prawie każdym atlasie lub katalogu ryb akwariowych dostępnym w internecie znajdziecie informację czy ryba jest mięsożercą czy raczej zjada pokarmy roślinne. Najczęściej jednak dieta ryb powinna zawierać zarówno składniki roślinne jak i zwierzęce w różnych proporcjach. Drugim ważnym argumentem przy wyborze karmy jest wielkość pyszczka (otworu gębowego) ryby. Nie możecie kupić karmy o zbyt dużym granulacie dla małych ryb i podobnie zbyt drobnej karmy dla dużych okazów. Trzecią informacją jakiej potrzebujecie jest miejsce w akwarium w którym ryba najczęściej przebywa i je. Dla ryb dennych należy kupić karmę w tabletkach lub granulacie która tonie i opada na dno, natomiast dla ryb żerujących przy powierzchni pokarm w płatkach lub pływających pałeczkach albo granulkach.

Gdzie kupić dobry pokarm?

Pokarmy należy kupować w zaufanych sklepach zoologicznych, zarówno internetowych jak i stacjonarnych. Ważne jest aby sprzedający kontrolował datę przydatności do użycia karmy, przechowywał ją dobrze zabezpieczoną przed wilgocią i potrafił dobrze doradzić przy zakupie.

Jakie składniki pokarmu są najważniejsze?

Najważniejszymi składnikami każdego pokarmu dla ryb są białka, węglowodany i tłuszcze. Ich zawartość w pokarmach jest różna w zależności od przeznaczenia pokarmu dla konkretnych gatunków ryb. Kolejnymi ważnymi składnikami karmy są witaminy i minerały. Pamiętajcie, że każda dobra karma powinna mieć informacje o składzie z tyłu opakowania, a dodatkowo to opakowanie powinno zabezpieczać ją przed wysuszeniem, zawilgoceniem czy zwietrzeniem. Bardzo fajny artykuł na temat składu karmy można znaleźć tutaj.

Jak często i ile pokarmu podawać rybkom?

Wystarczy jeśli tylko raz dziennie będziecie karmić ryby. Pamiętajcie jednak, żeby nie podawać pokarmu zbyt dużo ponieważ może to zabrudzić wodę w akwarium. Ilość pokarmu powinna być dopasowana do ilości ryb i zostać zjedzona w całości w ciągu 1-2 minut od podania.