• Rybki na facebook
  • Rybki na twitter

Piękniś uczy jak dobrać rybki do akwarium

rybki do akwarium

Jak dobrać ilość rybek do Twojego akwarium?

Nie jest to proste zadanie. Tutaj warto poprosić o poradę sprzedawcę w sklepie zoologicznym lub osobę, która już posiada akwarium. Można też poczytać o rybkach w internetowym atlasie ryb akwariowych lub na forum. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że nasza rybka w przyszłości najprawdopodobniej jeszcze urośnie. Musimy liczyć się z tym, że ryba kupiona w sklepie i mające 2-3 cm długości może za rok mieć 10 cm i więcej. Zawsze warto zostawić rybom dużo miejsca do pływania i nie kupować ich zbyt wiele do jednego akwarium. Tylko wtedy będą one się prawidłowo rozwijać i cieszyć oczy dzieciaków.

Czy wielkość ryb jest ważna?

Bardzo ważna! Oczywiste jest, że małych ryb możemy hodować znacznie więcej niż dużych w tym samym akwarium. Dodatkowo musimy je łączyć tak, aby nie mieszać ryb dużych z bardzo małymi. Duże ryby mogą po prostu zjeść te małe lub podgryzać ich płetwy. W skrajnych wypadkach małe ryby nie będą dopuszczane do pokarmu.

Jak ważne jest usposobienie rybek?

Żeby w waszym akwarium panowała harmonia pomiędzy rybami, żeby wykazywały naturalne zachowania, rozwijały się i bez problemu zjadały podany przez was pokarm powinniście dobrać ryby o podobnym usposobieniu (charakterze). Ryby łagodne trzymajcie tylko z innymi łagodnymi gatunkami, najlepiej o podobnej wielkości. Wiele gatunków ryb bywa agresywnych nawet w stosunku do ryb znacznie większych od siebie.

Jak ważne są wymagania ryb akwariowych?

Wymagania ryb akwariowych są głównym czynnikiem odpowiadającym za ich prawidłowy rozwój. Przed zakupem ryb należy zapoznać się z ich wymaganiami, takimi jak: czy jest to ryba stadna (a może samotnik?), jaka jest zalecana wielkość akwarium, jaka temperatura wody powinna być utrzymywana w zbiorniku oraz jakie ryby można trzymać razem z wybranymi przez nas gatunkami.