• Rybki na facebook
  • Rybki na twitter

Rekin Szarki uczy dzieci sprzątania akwarium

Jak często powinniśmy sprzątać akwarium?

Sprzątanie akwarium to sprawa prosta ale warto na jej realizację poświęcić troszkę więcej czasu. W zależności od tego, jaki posiadacie filtr akwariowy i jakiej wielkości jest akwarium, sprzątajcie je raz w tygodniu. Do czynności jakie musicie wykonać zaliczamy: odmulanie – czyli oczyszczanie żwirku w akwarium przy użyciu odkurzacza akwarystycznego, czyszczenie z glonów – czyli ściąganie glonów z szyb i ozdób przy użyciu czyścika magnetycznego lub żyletkowego, czyszczenie filtra – tą czynność należy przeprowadzać używając zawsze wody z waszego akwarium a nie z kranu, podmiana wody – czyli zamiana brudnej wody z akwarium na czystą uzdatniona wodę.

Jakich narzędzi używamy do czyszczenia akwarium?

Odmulacz – urządzenie działające na zasadzie grawitacji, które przemieszczacie w żwirku akwariowym po dnie akwarium. Ma ono na celu wyciągnąć (poodkurzać) wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się w zbiorniku które wpadły pomiędzy żwirek i zalegają na dnie.

Czyścik magnetyczny lub żyletkowy – poruszając tym urządzeniem po szybach usuwacie rosnące na nich glony.

Wiaderko z rurką – tutaj oczywiście spuszczamy brudną wodę z akwarium i wlewamy świeżą, odstaną lub uzdatnioną specjalnymi preparatami akwarystycznymi

Jak pozbyć się glonów?

Aby skutecznie walczyć z glonami w akwarium musicie pamiętać aby: nie przerybiać akwarium (nie umieszczać zbyt wielu ryb), nie dawać za dużo karmy (powinna być zawsze zjedzona przez ryby w ciągu 1-2 minut), regularnie podmieniać wodę (w zależności od wielkości akwarium od 10 % nawet do 50%, im mniejsze akwarium tym więcej wody podmieniajcie raz w tygodniu), posadzić żywe rośliny pochłaniające z wody substancje niezbędne dla glonów, zapewnić sztuczne oświetlenie (świetlówki, żarówki, diody led), ograniczyć dostęp do światła słonecznego.

Jaki filtr będzie idealny do Twojego akwarium?

Obecnie rozróżniamy kilka rodzajów filtrów akwariowych : wewnętrzne (panelowe nazywane również kominowymi, gąbkowe i automatyczne), zewnętrzne (kaskadowe, kubełkowe i przepływowe) a także sumpy, które są osobnymi zbiornikami zazwyczaj znajdującymi się pod akwarium głównym. Filtry wewnętrze używane są najczęściej w małych zbiornikach jako filtry główne a w dużych jako filtry pomocnicze generujące ruch wody. Do dużych akwariów zaleca się stosowanie filtrów kubełkowych i sumpów.